Gazeta Senior

Gazeta Senior Wrocław – 03/2020 już jest dostępna zarówno w wersji cyfrowej jak i tradycyjnej. Zapraszamy do czytania oraz rozpowszechniania.

Gazeta Senior – Dolny Śląsk – 03/2020 – Przeczytaj wydanie

W numerze m.in.

 • NIKT NIE JEST ZA STARY NA MORSOWANIE EWA ZWIERZCHOWSKA, AUTORKA KSIĄŻKI „MORSOWANIE”
  Dlaczego ludzie kąpią się zimą w lodowatej wodzie? Co daje im morsowanie? Ewa Zwierzchowska, autorka książki „Morsowanie” postano-wiła to sprawdzić, przeprowadzając wywiady z morsami, w tym morsującymi seniorami. O swoich odkryciach opowiada w rozmowie z Lindą Matus.
 • MORSOWANIE. DOBRE DLA SENIORA? PROF. DR HAB. EWA ZIEMANN
  Jest zima, upragniony czas morsów. Na miłośników zanurzania ciała w lodowatej wodzie niektórzy patrzą z niedowierzaniem, a inni z podziwem. Same morsy doskonale się bawią. Czy taka forma rekreacji to dobry pomysł? Na pytania Marka Matacza odpowiada prof. dr hab. Ewa Zie-mann, profesor nauk medycznych i nauk o zdrowiu, pracownik naukowy AWF Poznań.
 • MOJA PRZYGODA Z MORSOWANIEM JOANNA TUNNEY BOHATERKA SANATORIUM MIŁOŚCI
  Moja przygoda z morsowaniem trwa od ponad roku. Czym była decyzja o jej rozpoczęciu? Myślę, że trochę przełamaniem barier, jak również istniejących stereotypów. Barier, jeśli chodzi o własne ciało (ale akurat ja uwielbiam wyzwania zarówno psychiczne, jak i fizyczne) i stereo-typów w myśleniu (bo zimno, bo można się przeziębić).
 • JAK ZIMĄ DBAĆ O SKÓRĘ
  Zimą skóra nie potrzebuje ochrony przed słońcem? Nic bardziej mylne-go! Czy wiesz, że dla kondycji skóry istotne są nie tylko czynniki bezpośrednio działające na jej powierzchnię, bo na przykład szkodzi jej picie alkoholu?
 • BABSKIE GRANIE NA DZIEŃ KOBIET
  Problem nierównego traktowania kobiet i mężczyzn jest stale aktualny. Przybiera różne formy. Do tego nadal mamy do czynienia z przemocą domową, która dotyka wiele kobiet. Jednoczenie się wokół tych problemów może być metodą walki z nimi. Dlatego każda inicjatywa środowisk kobiecych w obronie kobiet zasługuje na popularyzację i wsparcie. Przykładem są coroczne koncerty charytatywne Babskie Granie we Wrocławiu. Do udziału w nich zachęca autorka.
 • WALORYZACJA RENT I EMERYTUR 2020
  Co roku w marcu emeryci czekają na większe wypłaty z ZUS. 1 marca emerytury i renty zostaną zwaloryzowane. Emerytom i rencistom, którzy otrzymują do 1966,43 zł brutto miesięcznie, świadczenia wzrosną o 70 zł. Dopiero powyżej tej kwoty będzie brany pod uwagę wskaźnik waloryzacji – 103,56 proc.