Gazeta Senior

Gazeta Senior Wrocław – 10/2020 już jest dostępna zarówno w wersji cyfrowej jak i tradycyjnej. Zapraszamy do czytania oraz rozpowszechniania.

Gazeta Senior – Dolny Śląsk – 10/2020 – Przeczytaj wydanie

W numerze m.in.

 • ZDROWIE SENIORÓW W PANDEMII – RAPORT
  Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej przeprowadził badanie pt. Zdrowie polskich seniorów podczas pandemii. Seniorzy przede wszystkim podkreślali problem z dostępem do opieki medycznej, szczególnie do lekarzy specjalistów, brak rzetelnych informacji na temat koronawirusa, a także poczucie osamotnienia.
 • FILMY SENIORÓW O PANDEMII
  Inspiracją do powstania filmu stworzonego przez seniorów była powieść „Msza za miasto Arras” Andrzeja Szczypiorskiego, w której wydarzenia osnute są wokół historii epidemii zarazy w średniowiecznej Francji. Dwie 7-osobowe grupy seniorów z różnych miejscowości w Polsce pracowały online przez całe wakacje. Efektem stały się filmy dotyczące ich życia w czasach pandemii koronawirusa, które można było obejrzeć na platformie Facebook 16 września.
 • „KRYSIA MĄCICIELKA” – JAK ZOSTAŁAM BLOGERKĄ NA EMERYTURZE
  Krystyna Ziętak, seniorka blogerka znana jako Wirtualna Kultura 60+, otrzymała nagrodę „Przyjaciel Seniorów”. Cieszyłam się, bo zasłużyła sobie jak mało kto. Znamy się już dobrze, Krystyna Ziętak regularnie pisze także felietony do „Gazety Senior”. Obudzona o 3.32 przez moje 15-miesięczne dziecko jadę na rozmowę z blogerką, ale i emerytowanym profesorem matematyki… Coś mi mówi, że sparing intelektualny może skończyć się nokautem. Na szczęście obawy się nie potwierdzają. Pijemy kawę, plotkujemy o panach z Ciechocinka, trójce z wf-u i wielu rzeczach, które nie nadają się do publikacji. Trudno uwierzyć, że dzieli nas ponad 30 lat. Dziś chciałabym odkryć przed Wami ciepłą, poszukującą stronę Krystyny Ziętak i zaprosić Was do śledzenia jej bloga, któremu poświęca każdą wolną chwilę. Naprawdę warto!
 • CYFROWI DEBIUTANCI – KURSY DLA SENIORÓW
  W czasie pandemii komunikacja online stała się szczególnie potrzebna. Każdy, kto w trakcie ostatnich miesięcy chciał mieć dostęp do informacji i na co dzień kontaktować się ze swoimi bliskimi, przekonał się o tym doskonale. Centralny Dom Technologii, który odwiedziliśmy, już od początku swojego istnienia skierował ofertę dydaktyczną także do osób starszych, które podczas pandemii uczyły się obsługi smartfona i korzystania z Internetu.
 • MURAL SENIORLANY – LAWINA BIEG OD TEGO ZMIENIA
  Wprost z senioralnego serca i w samym sercu Poznania. Mural, który pojawi się w stolicy Wielkopolski, ma podkreślić to, jak ważną część społeczności poznańskiej zawsze stanowiły i stanowią osoby starsze. Za jego koncepcję i wykonanie odpowiadają seniorki, a inspiracją do działania było Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu.