Gazeta Senior

Gazeta Senior Wrocław – 11/2020 już jest dostępna zarówno w wersji cyfrowej jak i tradycyjnej. Zapraszamy do czytania oraz rozpowszechniania.

Gazeta Senior – Dolny Śląsk – 11/2020 – Przeczytaj wydanie

W numerze m.in.

 • OPTYMIZM POTRZEBNY OD ZARAZ!
  W czasach niepewności, zmniejszonego poczucia bezpieczeństwa, budzą się stare lęki rodzą nowe. Równocześnie stajemy przed nowymi wyzwaniami, które rodzą potrzebę wykraczania poza to, co znamy. Wywołuje to w nas często opór i sprzeciw. Uaktywnia się gadzia część naszego mózgu, działająca na zasadzie „uciekaj albo walcz”. Toteż uciekamy od wyzwań, walczymy z tymi, którzy zachęcają nas do zmiany. Zmiany, którą spostrzegamy jako potencjalnie niebezpieczną, choć w rzeczywistości może się okazać dla nas korzystna.
 • SENIORZY CHCĄ MIEĆ DOSTĘP DO LECZENIA
  Od czterech lat seniorzy w Ostrowie Wlkp. otrzymują bezpłatne szczepionki na grypę. Stojąc w długiej kolejce, aby zapisać się na szczepienia w ramach limitu miejskiego, zapytałem, z czym ludzie w podeszłym wieku stykają się najczęściej w czasie pandemii, co ich niepokoi i nurtuje.
 • KORZYSTASZ Z TELEPORADY?
  Podczas pandemii rozwinęły się narzędzia telemedycyny. Informatyzacja sprawia, że kontakt z lekarzem, uzyskanie e-recepty czy e-skierowania może odbywać się zdalnie. Teleporada służy wstępnej ocenie stanu zdrowia pacjenta, a od jej przebiegu zależy dalsze postępowanie. Dlatego ważne, by dobrze się do niej przygotować, umieć odpowiedzieć na pytania lekarza, ale też zadać pytania istotne z perspektywy pacjenta. Teleporada może być szczególnie przydatna w przypadku pacjentów z chorobami przewlekłymi, których lekarz już zna. W ramach kampanii „Badaj Się i Lecz”, we współpracy z krajowym konsultantem w dziedzinie medycyny rodzinnej i prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej – dr hab. n. med. Agnieszką Mastalerz-Migas, powstał materiał edukacyjny, który podpowiada, jak przygotować się do teleporady, by była ona efektywna.
 • NAJSTARSZY MĘŻCZYZNA NA ŚWIECIE
  Świetnie wykształcony, zdobył doktorat z zoologii, choć od dzieciństwa interesował się zjawiskami paranormalnymi. Zgłębianiu ich poświęcił znaczną część swojego życia. Nigdy nie zapomniał języka ojczystego, chociaż dorosłe życie spędził w Stanach. Mając 110 lat pisał jeszcze e-maile.
 • KOŁOBRZEG – MIASTO DLA SENIORÓW
  Z racji profilu naszego pisma posiadamy pewien obraz funkcjonowania środowiska emerytów w formach zorganizowanych. Wiemy, jak ten obraz ma się we Wrocławiu, Poznaniu czy Krakowie. Wiemy, jak jest w miastach średniej wielkości: Kaliszu czy Bydgoszczy. Pisaliśmy o miastach mniejszych jak Konin, Drezdenko, Koło czy Swarzędz. Obadaliśmy takie wsie, jak Kramsk czy Strzałkowo i skala porównawcza jest trudna, bowiem życie seniorów okazuje się bardzo aktywne, a każdy nowy obraz zaskakuje odmiennymi formami tej aktywności.
 • TO W CHINACH ODKRYŁAM KAWAŁEK POLSKI
  Podróże inspirują. Skłaniają do wspomnień, porównań, do kolejnych wypraw i odkryć. Nie takich na miarę wielkich ekspedycji sprzed kilku wieków, ale prowadzących do poznania miejsc niezwykłych w kraju, do którego może nigdy nie trafilibyśmy, gdyby nie wcześniejsza podróż na inny kontynent.
 • DALEKO OD GRZECZNEJ UCZENNICY
  przez lata, chcąc oglądać jej kolejne role, jeździło się do Teatru Wybrzeże. Aktorka wciąż jest wierna macierzystej scenie, ale oddaje swój czas również kinu i telewizji. Wybitne, nagradzane kreacje stworzyła m.in. u Mariusza Grzegorzka (Jestem twój) i Tomasza Wasilewskiego (Zjednoczone stany miłości). Jak sama mówi, w jego najnowszym filmie, który jeszcze nie wszedł na ekrany, stworzyła rolę, którą uważa za zawodowy przełom. Coraz bliżej związana z Nowym Teatrem Krzysztofa Warlikowskiego. Jest aktorką wyjątkową – tak samo dobrze jej w pastelach empatii, jak i ciemnych kolorach samozatracenia.